Instalacje grzewcze

W naszym klimacie jedna z niezbędnych instalacji w każdym budynku to instalacja grzewcza.  Zapewnia ona ciepło i komfort w pomieszczeniach, które są nią objęte. Bez znaczenie czy chodzi o zmianę rodzaju ogrzewania czy nowopowstającą instalację warto jest poradzić się specjalisty i dobrać najkorzystniejszą ofertę  dla naszego domu. Z źle dobraną instalacją będą wiązać się duże koszty użytkowania, natomiast w optymalnych warunkach można je ograniczyć do minimum. To oraz dbałość o środowisko przyświeca naszym specjalistom, którzy indywidualnie podchodzą do każdego klienta oraz jego potrzeb.

Jak działają instalacje grzewcze?

Pytanie wydaje się być trywialne – ciepło pobierane jest z urządzenia grzewczego, a następnie rozprowadzane jest po wszystkich pomieszczeniach budynku. Jednak jeśli przyjrzymy się temu bliżej okazuje się, że urządzeń grzewczych dostępnych na rynku jest wiele i różnią się pod wieloma względami, nie tylko paliwem, ale również obsługą czy tym jak bardzo są ekologiczne. Ponad to sposobów rozprowadzania ciepła po budynku też jest niemało, a jeśli dodamy do tego różnych producentów i instalatorów, którzy specjalizują się w wykonywaniu instalacji grzewczych wybór staje się trudny.

Dopasowanie ogrzewania do budynku oraz stworzenie instalacji, która będzie służyła przez lata jest sprawą ważną oraz wymagającą wiedzy jak i zaangażowania. Idealnym rozwiązaniem jest instalacja grzewcza, która minimalnym kosztem zapewni nam komfort i ciepło, które będzie rozprowadzane po budynku w optymalny sposób.

Myśląc o instalacji grzewczej warto zacząć od źródła ciepła

Do wyboru mamy:

N

Kotły na paliwo stałe

N

Kotły na paliwo ciekłe

N

Kotły na paliwo gazowe

N

Kotły elektryczne

N

Pompy ciepła

N

Geotermie

N

Panele fotowoltaiczne

Warto pamiętać

Warto pamiętać, że niektóre z tych urządzeń nie będą potrzebowały pomieszczenia kotłowni, co świetnie sprawdzi się w małych przestrzeniach.

Dobrze jest wiedzieć również czy chcemy mieć zamontowane grzejniki czy zdecydujemy się na ogrzewanie podłogowe, które w ostatnim czasie jest najpopularniejszym rozwiązaniem. Jest tak ponieważ rozkład temperatury w pomieszczeniach dzięki temu sposobowi ogrzewania przestrzeni jest niezwykle równomierny.  Ponadto, podczas aranżacji wnętrz nie musimy martwić się grzejnikami oraz ich rozkładem.

Ogrzewanie podłogowe czy grzejniki?

Pytanie na które odpowiadając większość nowych inwestorów skłania się ku pierwszej opcji. Dlaczego? Ciepło rozprowadzane jest poprzez promieniowanie – w przeciwieństwie do grzejników, które działają na zasadzie konwekcji – czyli ruchów ciepłego powietrza. Jest to dużo zdrowsze i nie powoduje unoszenia sie rozgrzanego kurzu, który jest przez nas wdychany, a którego ślad możemy niejednokrotnie spotkać na ścianach pomieszczeń w których zamontowany jest grzejnik.

Zalety ogrzewania podłogowego:

N
Dzięki temu, że nie zajmuje dodatkowej powierzchni w pomieszczeniach daje nam swobodę w aranżacji wnętrz
N
Równomierne rozprowadzanie ciepła
N
Idealne dla alergików (ograniczona ilość kurzu w budynku)
N
Temperatura w pomieszczeniu może być niższa niż w pomieszczeniach z grzejnikami bez odczuwalnej różnicy

Zalety ogrzewania grzejnikami:

N
Szybka zmiana temperatury ułatwia w krótkim czasie osiągnąć pożądaną temperaturę oraz regulować ją praktycznie na zawołanie
N
Szybkie i tanie w montażu
N
Dowolność w wyborze podłóg

Rodzaje ogrzewania podłogowego

Trzy główne typy ogrzewania podłogowego, które jest ogrzewaniem niskotemperaturowym to:

Ogrzewanie podłogowe elektryczne

Bardzo proste w działaniu – kiedy przez elementy grzewcze zamontowane w podłodze płynie prąd zwiększają swoją temperaturę i oddają ciepło do otoczenia. To rozwiązanie nie wymaga instalacji centralnego ogrzewania ani kotła, dzięki czemu nie tracimy na przestrzeni, a obsługa jest wyjątkowo prosta. Jako elementy grzewcze możemy zastosować:
a) kable grzewcze
b) folie grzejne
c) maty grzewcze

Ogrzewanie podłogowe powietrzne

Rozwiązanie bardziej popularne za granicą niż w naszym rodzimym kraju. Ten typ ogrzewania jest o tyle ciekawy, że kanały, które przebiegają bezpośrednio pod fundamentami budynku lub przez podłogę nie generują ryzyka pęknięcia rury i tym samym kosztownej naprawy lub zniszczenia podłogi. W tym przypadku źródło energii może być dowolne.

Ogrzewanie podłogowe wodne

Ogrzewanie wodne może być zasilane z alternatywnych źródeł energii takich jak geotermia czy panele fotowoltaiczne jak i tradycyjnych form centralnego ogrzewania. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy typ ogrzewania podłogowego, które cieszy się dużym zaufaniem wśród inwestorów.

N

Zapewniamy nie tylko montaż ale również projekt dopasowany dla Twoich potrzeb. Wieloletnie doświadczenie i autoryzacja na montaż jest gwarantem najlepszej usługi, która będzie służyła przez lata.